It's always tea time somewhere in the world...


V plánu k zveřejnění: Správná příprava anglického čaje; Bostonské pití čaje;
Recenze: Boneshaker; Na TT Klubu snílků: Vražda. Smrt. Zabití.

Co stojí za to si přečíst? Rubrika Steampunk a Čajový záznamník

Rituál "Čaj o páté"

9. října 2012 v 18:06 | Kapitánka Nemo |  Čajový záznamník
Po průzkumu na IMU Pentagramus, jsem zjistila, že spousta lidí vůbec netuší, o jaký rituál to jde. Tak jsem si řekla, že vás do toho zasvětím ^^
Tradice "Čaj o páté" pochází z dalekého 18. století z Anglie. V tomto období byla pro Angličany obvyklá pouze dvě hlavní jídla - snídaně (brzo ráno) a večeře, která se podávala až pozdě večer. Mezi nimi se nic nejedlo, a proto není divu, že Sedmé Vévodkyni z Bedfordu (ale i ostatním Angličanům) v odpoledních hodinách kručelo v břiše. Rozhodlá se proto pořádat čajové dychánky. Vždy přesně v 5! Zvala na ně své přátelé, a kromě čaje se podávali i toasty, či jiné drobné pečivo.
V 18. století, o němž šla řeč, patřil čaj mezi velmi drahé suroviny, jež byly dováženy z dalekého východního světa. Proto si takové dychánky mohli dovolit pouze urozené osobnosti typu výše zmíňované vévodkyně. Později se tyto odpolední svačinky začali šířit i v jiných domech, než byl pouze vévodčin. Ale to známe, ne? Nová móda se šíří rychlostí blesku..
Všechno ze změnilo až v století 19., kdy si čaj mohli konečně dovolit i chudší Angličani. Právě v této době nabývá ona událost status "tradice".
Bohužel v současnosti se tato tradice dodržuje pouze v menší části anglických domácností, ale můžeme se s ní setkat například v Buckinghamském paláci, kde je ještě stále populární.
Obraz Mary Cassatt - Five O'clock Tea (1880)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katheree Katheree | Web | 9. října 2012 v 22:21 | Reagovat

Zavítala jsem do čajového doupěte? :)

Děkuji, jsem ráda že se sloník líbí a co se týče drabble challenge, můžeš se přidat. Nikde to není zakázáno a vlastně budu ráda. Takže pokud máš zájem, tak se velice těším na tvé výtvory a určitě si je přečtu :) Jsem zvědavý člověk :)

2 Kapitánka Nemo Kapitánka Nemo | Web | 10. října 2012 v 20:37 | Reagovat

[1]: No, i tak se to dá říct :D Určitě se zapojím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama