It's always tea time somewhere in the world...


V plánu k zveřejnění: Správná příprava anglického čaje; Bostonské pití čaje;
Recenze: Boneshaker; Na TT Klubu snílků: Vražda. Smrt. Zabití.

Co stojí za to si přečíst? Rubrika Steampunk a Čajový záznamník

Vánoce jsou zase tady... • Vánoční tradice

1. prosince 2012 v 17:53 | Kapitánka Nemo |  Vánoce jsou zase tady...
Pokud vás zajímá, o jaký projekt jde, klikněte sem, nebo na úvodní obrázek :)

Zadání: "Jaké jsou vaše tradice na Vánoce? Plníte je každý rok? A jíte na Vánoce rybu a bramborový salát nebo máte třeba jen řízek a bramborovou kaši, nebo úplně něco jiného? Jen se rozepište ;) Prostě cokoliv, co vás k tomuto tématu napadne."

Kdybych měla popisovat naše vánoční tradice, tak bych musela zveřejnit prázdný článek. V Rusku se totiž Vánoce "odehrávají" 6. ledna a je to bráno pouze jako náboženský svátek, nic zvláštního. Neslaví se. Ale co by to bylo za hloupost, kdyby v největší zemi světa jednou ročně, v zimě, nepřicházel hodný dědeček, který rozdával dárky?
V Rusku se "Vánoce" slaví v noci z 31.12. na 1.1.

Jídlo

Je mi známo, že v Česku se jí kapr, bramborová kaše, řízek, bramborový salát. V Rusku je to naprosto odlišné. Bramborová kaše se sice podává, ale není to nic zvláštního.. Mám jí jednou týdně k snídani.. Na "Vánoce" se tudíž nepovažuje za nějakou zvláštní pochoutku.
Podává se několik zvláštních salátů. První, jenž stojí za zmínění je "sleď pod šubou". "Šuba" v ruštině označuje takový ten kožešinový kabát. Nevím, jak k tomu názvu salát přišel, ale můžu si domýšlet, že díky své "stavbě". Jedná se o sleď, která se položí na plochý talíř a postupně se nakrývá vrstavami vařených bramborů, mrkve a červené řepy (řepová vrstva by měla být nehořejší). Zdobí se nakrájeným vajíčkem na tvrdo a petrželkou/koprem, nebo čímkoliv jiným podobně zeleným :D
Druhým důležitým salátem je "olivje". Je to něco podobného českému bramborovému salátu.

Děda Mráz

V Česku nosí dárky Ježíšek (pokud se nepletu :D). V Rusku tuto povinnost plní Děda Mráz. Pamatuji si, když mi bylo 5 let, tak k nám jeden přišel. Do teď nevím, kdo ho hrál, ale hrál to teda hodně přesvědčivě! Asi nějaký tátův známý.. Pamatuji si taky, že nám přinesl pouze Coca Colu, s tím, že dárky dostaneme o půlnoci.
Od té doby (a i před ní, tento rok byl takovou výjimkou) jsme (děti) vždycky byly někde jinde a jakmile odbila půlnoc, hned jsme utíkaly se podívat, co jsme dostaly za dárečky :)

Stromeček

Včera, když jsem šla z čínštiny domů, jsem si povšimla tržiště se stromečky uprostřed Náměstí svobody (centrum našeho městečka :), jednoho obrovského ozdobeného jehličnanu před lázněmi a jednoho menšího, u sousedů na zahradě. "Takže v Česku se zdobí stromečky už 30. listopadu," usoudila jsem. V Rusku je to jinak. Stromečky se kupují kolem 25. prosince a jsou ponechány tak do poloviny ledna.

Ohňostroje

(Konečně něco stejného -skoro stejného- jako v Česku! :D) Ohňostroje jsou povinnou součásti každé ruské oslavy Nového roku. Musím poznamenat, že Češi to neberou tak vážně, jako Rusové. Jasně, oba národy to berou jako srandu, ale přijde mi, že Ruské ohňostroje jsou vždycky 2x vyšší, delší, pěknější, rozkošnější, barevnější, hlasitější atd. atp. :D :P
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 17. prosince 2012 v 19:48 | Reagovat

Ty pocházíš z Ruska nebo žiješ v Rusku, nějak se v tom nevyznám :) Jinak se u náš v Čechách nejí bramborová kaše, ale bramborový salát, bramborovou kaši dělá asi jen někdo, kdo nemá rád tradiční salát :)Páni tak to bych chtěla vidět ruský ohňostroj :)

2 Ellanesss Ellanesss | Web | 23. prosince 2012 v 15:46 | Reagovat

* v Česku se jí kapr/řízky s bramborovým salátem,rybí polévka/zelňačka(především na Moravě),cukroví,jablka v karamelu atd. ..ne,bramborová kaše vážně ne..žiješ tu víc jak 5 let,tak by jsi to mohla vědět :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama