It's always tea time somewhere in the world...


V plánu k zveřejnění: Správná příprava anglického čaje; Bostonské pití čaje;
Recenze: Boneshaker; Na TT Klubu snílků: Vražda. Smrt. Zabití.

Co stojí za to si přečíst? Rubrika Steampunk a Čajový záznamník

Leden 2013

Bright Star / Jasná hvězda (2009)

27. ledna 2013 v 18:54 | Kapitánka Nemo |  Filmotéka 19. století
Filmotéka 19. století se rozšířila o další filmeček. Tento mi doporučila paní v naší městské mediatéce..
Jasná hvězda - zamilovaný příběh, odehrávající se v roce 1818. Je to vlastně životní příběh předního anglického poeta, Johna Keatse. Vlastně, nedokázala bych to popsat lépe, než j.o.j.o. z ČSFD.cz: "On si o ní myslel, že je koketa, ona se nezajímala o literaturu. A přesto se našly okolnosti, které je spojily dohromady, ovlivnily básníkovu tvorbu, ale také je kvůli jeho nemoci navždy odloučily."
Protože to lépe opravdu nezvládnu, bude tento článek vlastně pouze o kladech a záporech.. Více toho ze sebe bohužel vážně nevytáhnu..

Plusy

 • Naprosto se mi líbily úvodní titulky ^^ jak tam šije.. :D
 • Kostýmy... Och, ty jsou tak úžasné! Fanny pokažte v něčem jiném.. vlastnoručně šitém.. a vždy je to krásné.. chtěla bych být jako ona.. chtěla bych umět šít..
 • Keatsovy verše.. Ano, přiznávam, o Keatsovi jsem před shlédnutím tohoto filmu vůbec neslyšela.. Ale po shlédnutí, jsem usoudila, že Keatosvy verše jsou úžasné.. Sice je nikdy nebudu milovat tolik, jako třeba sira Waltera Ralegha, Francoa Villona, Williama Shakespeara nebo Edgara Poa, ale jsou úžasné (ukázka ke konci článku :))
 • Ben Whisaw, který si zahrál Johna Keatse, je zde naprosto krásný..
 • Interiéry, exteriéry.. ano, všechno toto je strašně nádherný.. zamilovala jsem si to tam..
 • určitě by se našlo více plusů, bohužel mě teď zrovna nic nenapadá...

Mínusy

 • Hlavní hrdinka.. opravdu velký, velký mínus.. chování, to ještě přehlédneme.. ale proč Jane Campion (režisérka) vybrala do této role zrovna Abbie Cornish.. vždyť je hnusná! T_T to pak člověk z toho nemá žádný kloudný zážitek, když se musí dívat na film s hnusnou hlavní hrdinkou.. :'(
  (abych vás zase hned neodradila :D není až tak hnusná, ale mohli by vybrat i někoho hezčího :D)
 • Nevím, z jaké strany se na ten film dívat.. na romanticky příběh? nebo jako na životopis? tento mínus je platný pouze v případě, že by šlo o příběh životopisný... rozhodně by nebylo od věci, pokud by se tam objevilo více Keatsových veršů..
 • a to bude asi u mínusů všechno :D
Celkově se mi film líbil, dávám mu:
/5

Zdroj obálky DVD: ČSFD.cz

Cranford (2007)

26. ledna 2013 v 13:28 | Kapitánka Nemo |  Filmotéka 19. století
Předem varuji před mini-spoilery..
Dneska bych vám ráda představila další seriál z 19. století. Už zase se jedná o BBC film (a z této dílny se zde ještě nejeden filim objeví ^^), který nás tentokrat ovšem zavede do jiného městečka. Stropshire, viktoriánské městečko, ve kterém se odehrávala Viktoriánská lékarna {článek}, bylo světlé a plné radostí... Tentokrát se ocitneme v Cranfordu.. Místo, které bych světlým nikdy nenazvala. Ve dne to ještě ujde, ale v noci... v noci, kdy je nedostatek světla, jelikož svíčky jsou pro obyvatele Cranfordu příliš drahé potěšení, působí městečko celkem strašidelným dojmem..

No, přejdeme k ději. Ocitáme se v červenci roku 1842, ve fiktivním městečku známém jako Cranford (dle ČSFD mu sloužil jako předlohou Knutsford - pro mě naptosto neznámý zapadákov..). Mladá dáma - Mary Smith přijíždí na návštěvu k sestrám Jenkyns. Starší, Deborah však brzy umírá, a tak Mary zůstává pouze z druhou ze sester - Matyldou (nebo Matty, pokud chcete zkracovat), která se rozhodla vdát se za svého dávného milého, se kterým se však posledních 30 let neviděla. Mezi mladou a postarší paní vzniká pevné přátelství. Matty, která dříve bydlívala pod tvrdou taktovkou své sestry se učí žít po vlastním. Mary si taktéž užívá života. Všechno dobře klape. Drby se šíří extrémní rychlostí a jediné, čeho se může normální obyvatel Cranfordu obávat je, aby se o něm náhodou nezačalo mluvit.. Ale pak příjde revoluce a industrializace.. A klidný život obyvatel Cranfordu, je, jak se zdá, ohrožen.
Po úspěchu seriálu bylo v roce 2009 natočeno a publikováno (vím, že se to k filmu nehodí, ale hold nenapadá mě žádné lepší slovo) speciální vánoční pokračování, které se zaměřilo na období od srpna do listopadu 1844.

Zdroje obrázků: obálka DVD - ČSFD.cz